Respuesta :

msm555

Answer:

Solution given;

principal [P]=$125,000

depreciated rate[R]=7.5%

time[t]=2 years

worth price of house [A]=???

we have

Worth price[A]=[tex]\large \bold P(1-\frac{R}{100})^{t}[/tex]

=[tex]125,000(1-\frac{7.5}{100})^{2}[/tex]

=125,000*0.925²

=125,000*0.855625

=106953.125

its worth price is $106953.125

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico