Data for all 50 samples cannot be obtained, however, the solution below uses the 10 samples below to show how the hypothesis can be tested.
Answer:
Step-by-step explanation:
Average diameter, μ = 2.30
H0 : Average diameter is equal to 2.30cm
H1 : Average diameter is greater than 2.30 cm
The hypothesis :
H0 : μ = 2.30
H1 : μ > 2.30
Using the readings from the data above :
3.46, 2.64, 1.89, 2.56, 2.09, 3.10, 2.04, 2.18, 2.60, 2.76
Sample size, n = 10
Mean, xbar = ΣX/ n = 25.32 / 10 = 2.532
Sample standard deviation, s = 0.4973 (from calculator)
The test statistic :
(xbar - μ) ÷ (s/√(n))
T = (2.532 - 2.30) ÷ (0.4973/√(10))
T = 1.475
The Pvalue :
Degree of freedom, df = n - 1 ; 10 - 1 = 9
Pvalue(1.475, 9) = 0.087
Decision region :
Reject H0 ; If Pvalue < α;
Since 0.087 > 0.01 ; we fail to reject the Null and conclude that there is no evidence to suggest that the average diameter is greater than 2.30 cm