Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of
strawberries. Akio buys 2 pounds (lb) and pays $3,50. Gordon buys 3 pounds
and pays $5.25. Maria buys 4 pounds and pays $7.00,
Identify the graph and unit price that represent the strawberry costs.
Unit Price
A. $1.75
1lb
b. $3.00
1lb
the bottom two are the same but with more space between the lines and they go up to 24
c $3.00
1lb
d. $1.75
1lb
