Respuesta :

Answer:

the customer should pay Rs.6780 including VAT.

Step-by-step explanation:

here,

Marked price(MP)=7500

Discount(D)=20%

VAT=13%

now,

selling price(SP)=MP-D%of MP

=7500-20×7500/100

= 7500-1500

= Rs 6000

again,

SP with VAT = SP +VAT of SP

= 6000+13×6000/100

=6000+780

=Rs.6780

hence,

the customer should pay Rs. 6780 including VAT.

ACCESS MORE
EDU ACCESS