A random sample of 25 graduates of four-year business colleges by the American Bankers Association revealed a mean amount owed in student loans was $14,381 with a standard deviation of $1,892. Assuming the pop is normally distributed:
a) Compute a 90% confidence interval, as well as the margin of error.
b) Interpret the confidence interval you have computed.

Respuesta :

Answer:

a) The 90% confidence interval for the mean amount owed in student loans of graduates of four-year business colleges is ($13,600, $15,162), having a margin of error of $781.

b) We are 90% sure that the mean amount owed in student loans of graduates of  all four-year business colleges is between $13,600 and $15,162.

Step-by-step explanation:

Question a:

We have the standard deviation for the sample, which means that the t-distribution is used to solve this question.

The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom,which is the sample size subtracted by 1. So

df = 25 - 1 = 24

90% confidence interval

Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 24 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of [tex]1 - \frac{1 - 0.9}{2} = 0.95[/tex]. So we have T = 2.0639

The margin of error is:

[tex]M = T\frac{s}{\sqrt{n}} = 2.0639\frac{1892}{\sqrt{25}} = 781[/tex]

In which s is the standard deviation of the sample and n is the size of the sample.

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 14381 - 781 = $13,600

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 14381 + 781 = $15,162

The 90% confidence interval for the mean amount owed in student loans of graduates of four-year business colleges is ($13,600, $15,162), having a margin of error of $781.

b) Interpret the confidence interval you have computed.

We are 90% sure that the mean amount owed in student loans of graduates of  all four-year business colleges is between $13,600 and $15,162.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico