Answer:
[tex]C_v= 24.942[/tex] J / mol K
Explanation:
Molar Heat Capacity
using the equipartition, the equation :
[tex]$C_v=\frac{d}{2} R$[/tex]
Here, [tex]C_v[/tex] = molar heat capacity
d = degree of freedom
R = Universal gas constant
Degree of freedom, d is 6
Universal gas constant, R = 8.317 J/ mol K
Therefore, the molar heat capacity is :
[tex]$C_v=\frac{d}{2} R$[/tex]
[tex]$C_v=\frac{6}{2} \times 8.314$[/tex]
[tex]C_v= 24.942[/tex] J / mol K