A skateboarder travels on a horizontal surface with an initial velocity of 3.6 m/s toward the south and a constant acceleration of 1.8 m/s^2 toward the east. Let the x direction be eastward and the y direction be northward, and let the skateboarder be at the origin at t=0.

a. What is her x position at t=0.60s?
b. What is her y position at t=0.60s?
c. What is her x velocity component at t=0.60s?
d. What is her y velocity component at t=0.60s?

Respuesta :

Answer:

a) The x-position of the skateboarder is 0.324 meters.

b) The y-position of the skateboarder is -2.16 meters.

c) The x-velocity of the skateboard is 1.08 meters per second.

d) The y-velocity of the skateboard is -3.6 meters per second.

Explanation:

a) The x-position of the skateboarder is determined by the following expression:

[tex]x(t) = x_{o} + v_{o,x}\cdot t + \frac{1}{2}\cdot a_{x} \cdot t^{2}[/tex] (1)

Where:

[tex]x_{o}[/tex] - Initial x-position, in meters.

[tex]v_{o,x}[/tex] - Initial x-velocity, in meters per second.

[tex]t[/tex] - Time, in seconds.

[tex]a_{x}[/tex] - x-acceleration, in meters per second.

If we know that [tex]x_{o} = 0\,m[/tex], [tex]v_{o,x} = 0\,\frac{m}{s}[/tex], [tex]t = 0.60\,s[/tex] and [tex]a_{x} = 1.8\,\frac{m}{s^{2}}[/tex], then the x-position of the skateboarder is:

[tex]x(t) = 0\,m + \left(0\,\frac{m}{s} \right)\cdot (0.60\,s) + \frac{1}{2}\cdot \left(1.8\,\frac{m}{s^{2}} \right) \cdot (0.60\,s)^{2}[/tex]

[tex]x(t) = 0.324\,m[/tex]

The x-position of the skateboarder is 0.324 meters.

b) The y-position of the skateboarder is determined by the following expression:

[tex]y(t) = y_{o} + v_{o,y}\cdot t + \frac{1}{2}\cdot a_{y} \cdot t^{2}[/tex] (2)

Where:

[tex]y_{o}[/tex] - Initial y-position, in meters.

[tex]v_{o,y}[/tex] - Initial y-velocity, in meters per second.

[tex]t[/tex] - Time, in seconds.

[tex]a_{y}[/tex] - y-acceleration, in meters per second.

If we know that [tex]y_{o} = 0\,m[/tex], [tex]v_{o,y} = -3.6\,\frac{m}{s}[/tex], [tex]t = 0.60\,s[/tex] and [tex]a_{y} = 0\,\frac{m}{s^{2}}[/tex], then the x-position of the skateboarder is:

[tex]y(t) = 0\,m + \left(-3.6\,\frac{m}{s} \right)\cdot (0.60\,s) + \frac{1}{2}\cdot \left(0\,\frac{m}{s^{2}}\right)\cdot (0.60\,s)^{2}[/tex]

[tex]y(t) = -2.16\,m[/tex]

The y-position of the skateboarder is -2.16 meters.

c) The x-velocity of the skateboarder ([tex]v_{x}[/tex]), in meters per second, is calculated by this kinematic formula:

[tex]v_{x}(t) = v_{o,x} + a_{x}\cdot t[/tex] (3)

If we know that [tex]v_{o,x} = 0\,\frac{m}{s}[/tex], [tex]t = 0.60\,s[/tex] and [tex]a_{x} = 1.8\,\frac{m}{s^{2}}[/tex], then the x-velocity of the skateboarder is:

[tex]v_{x}(t) = \left(0\,\frac{m}{s} \right) + \left(1.8\,\frac{m}{s} \right)\cdot (0.60\,s)[/tex]

[tex]v_{x}(t) = 1.08\,\frac{m}{s}[/tex]

The x-velocity of the skateboard is 1.08 meters per second.

d) As the skateboarder has a constant y-velocity, then we have the following answer:

[tex]v_{y} = -3.6\,\frac{m}{s}[/tex]

The y-velocity of the skateboard is -3.6 meters per second.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico