An ink-jet printer steers charged ink drops vertically. Each drop of ink has a mass of 10-11 kg, and a charge due to 500,000 extra electrons. It goes through two electrodes that gives a vertical acceleration of 104 m/s2. The deflecting electric field is _____ MV/m.

Respuesta :

Answer:

  E = 1.25 MV / m

Explanation:

For this exercise let's use Newton's second law

          F = m a

where the force is electric

          F = q E

we substitute

          q E = m a

          E = m a / q

indicate there are 500,000 excess electrons

          q = 500000 e

          q = 500000 1.6 10⁻¹⁹

          q = 8 10⁻¹⁴ C

the mass is m = 10⁻¹¹ kg and the acceleration a = 10⁴ m / s²

         

let's calculate

          E = 10⁻¹¹ 10⁴ / 8 10⁻¹⁴

          E = 0.125 10⁷ V / m = 1.25 10⁶ V / m

          E = 1.25 MV / m

ACCESS MORE
EDU ACCESS