Answer:
130.81
Step-by-step explanation:
Given that :
Mean, μ = 100
Standard deviation, σ = 15
To obtain the upper 2% of scores :
We find the Zscore (value) of the upper 2% from the normal probability distribution table ;
Zscore corresponding to the area in the left of (1 - 0.02) = 2.054
Using this with the Zscore formula :
Zscore = (x - μ) / σ
2.054 = (x - 100) / 15
2.054 * 15 = x - 100
30.81 = x - 100
30.81 + 100 = x
x = 130.81