20. An oxide of osmium (symbol Os) is a pale yellow solid. If 2.89 g of the compound contains 2.16 g of osmium, what is its empirical formula?​

Respuesta :

The empirical formula is OsO₄ :

Explanation:

Osmium oxide contains osmium and oxygen only.

Thus, we shall determine the mass of oxygen in osmium oxide. This can be obtained as follow:

Mass of compound = 2.89 g

Mass of Os = 2.16 g

Mass of O =?

Mass of O = (Mass of compound) – (Mass of Os)

Mass of O = 2.89 – 2.16

Mass of O = 0.73 g

Finally, we shall determine the empirical formula of the compound. This can be obtained as follow:

Mass of Os = 2.16 g

Mass of O = 0.73 g

Empirical formula =..?

Os = 2.16 g

O = 0.73 g

Divide by their molar mass of

Os = 2.16 / 190 = 0.011

O = 0.73 / 16 = 0.046

Divide by the smallest

Os = 0.011 / 0.011 = 1

O = 0.046 / 0.011 = 4

Empirical formula = OsO₄

Learn more: https://brainly.com/question/23629778

ACCESS MORE
EDU ACCESS