Answer:
The proportion of the pooled samples is 0.54.
Step-by-step explanation:
We have that:
70% of men own cats.
The proportion of men in the sample is:
[tex]\frac{170}{170+190} = 0.4722[/tex]
40% of women own cats.
The proportion of women in the sample is: 1 - 0.4722 = 0.5278
Proportion of the pooled samples
[tex]p = 0.7*0.4722 + 0.4*0.5278 = 0.54[/tex]
The proportion of the pooled samples is 0.54.