nhanhi
contestada

Atlanta Company, had an ROA of 6.5 percent, a profit margin of 11.50 percent, and sales $20 million. Calculate Atlanta's total assets. Show your calculation

Respuesta :

Answer:

The right solution is "35.39".

Explanation:

Given:

Profit margin,

= 11.50%

or,

= 0.115

ROA,

= 6.5%

or,

= 0.065

Sales,

= $20 million

As we know,

⇒ [tex]Profit \ margin = \frac{Net \ income}{Sales}[/tex]

or,

⇒ [tex]Net \ income = Sales\times Profit \ margin[/tex]

                       [tex]=20\times 0.115[/tex]

                       [tex]=2.3[/tex]

hence,

The total asset will be:

⇒ [tex]ROA = \frac{Net \ income}{Total \ assets}[/tex]

or,

⇒ [tex]Total \ assets = \frac{Net \ income}{ROA}[/tex]

                        [tex]=\frac{2.3}{0.065}[/tex]

                        [tex]=35.39[/tex]              

ACCESS MORE
EDU ACCESS