Alex wants to test the reliability of “lie detector tests,” or polygraph tests. He performs a polygraph test on a random sample of 12 individuals. If there is more than a 50% chance that the tests result in no false positives (that is, the test does not result in a true statement being recorded as a lie), Alex will conclude that the tests are reliable. If the probability of a lie detector test resulting in a false positive is 5.5%, what will Alex conclude? Use Excel to find the probability, rounding to three decimal places.

Respuesta :

The correct statement is test is reliable and authentic as the probability of no false positives is more than 0.5

Given that

[tex]H_o:P= 0.50\\\\H_1:P>0.50[/tex]

Now following calculations to be done to reach the conclusion:

There is no false positive as

= 100 - 5.5

= 94.5%

[tex]\hat P =0.945, n = 12[/tex]

Now

[tex]z = \frac{\hat P - P}{\sqrt\frac{P(1-P)}{n} }\\\\=\frac{0.945-0.5}{\sqrt\frac{0.5\times0.5}{12} } \\\\= 3.08[/tex]

So

P value = P(z >3.08) = 0.0010

Therefore we can conclude that test is reliable and authentic as the probability of no false positives is more than 0.5

Learn more about the polygraph test here:

brainly.com/question/3790493

Ver imagen andromache
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico