Answer:
a) [tex]V_1=5ul[/tex]
b) [tex]v=20ul[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
initial Concentration [tex]C_1=50mg/ml[/tex]
Final Concentration [tex]C_2=10mg/ml[/tex]
Final volume needs [tex]V_2 =25ul[/tex]
Generally the equation for Volume is mathematically given by
[tex]C_1V_1=C_2V_2[/tex]
[tex]V_1=\frac{C_1V_1}{C_2}[/tex]
[tex]V_1=\frac{10*25}{50}[/tex]
[tex]V_1=5ul[/tex]
Therefore
The volume of buffer needed is
[tex]v=V_2-V_1\\\\v=25-5[/tex]
[tex]v=20ul[/tex]