Assume that a sample is used to estimate a population proportion p. Find the margin of error E that corresponds to thegiven statistics and confidence level. Round the margin of error to four decimal places.1)99% confidence; n

Respuesta :

Answer:

[tex]E = 0.0158[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]n = 5900[/tex]

[tex]x = 1770[/tex]

[tex]CI = 99\%[/tex]

Required

The margin of error (E)

First, calculate proportion p

[tex]p = x/n[/tex]

[tex]p = 1770/5900[/tex]

[tex]p = 0.3[/tex]

Given that:

[tex]CI = 99\%[/tex]

Calculate the alpha leve;

[tex]\alpha = 1 - CI[/tex]

[tex]\alpha = 1- 0.99[/tex]

[tex]\alpha= 0.01[/tex]

Divide by 2

[tex]\alpha/2= 0.01/2[/tex]

Subtract from 1

[tex]1 - \alpha/2= 1 - 0.01/2[/tex]

[tex]1 - \alpha/2= 0.995[/tex]

The corresponding z value is:

[tex]z =2.576[/tex]

So, the margin of error is:

[tex]E = z * \sqrt{p * (1 - p)/n}[/tex]

So, we have:

[tex]E = 2.576 * \sqrt{0.3 * (1 - 0.3)/5600}[/tex]

Using a calculator, we have:

[tex]E = 0.01577471394[/tex]

Approximate

[tex]E = 0.0158[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS