Answer:
The acceleration is 1.8 m/s^2.
Step-by-step explanation:
initial velocity, u = 30 mph = 13.4 m/s
Final velocity, v = 50 mph = 22.4 m/s
time, t = 5 s
Let the acceleration is a.
Use first equation of motion
v = u + at
22.4 = 13.4 + 5 a
a = 1.8 m/s^2