A gas mixture contains 88 grams of oxygen gas, 88 grams of nitrogen gas, and 12 grams of nitrogen dioxide gas,
What is the mole fraction of nitrogen gas?
O 0.12
O 0.45
O 0.51
O 0.81
88 g O2 x 1 mol O2/32 g = 2.75 moles O2 88 g N2 x 1 mol N2/28 g = 3.14moles N2 12 g NO2 x 1 mol NO2/46 g = 0.261 moles NO2 TOTAL moles = 6.15 moles mole fraction N2 = 3.14/6.15 = 0.51