A ball is thrown upward from the edge of a cliff with an initial velocity of 6 m/s. (a) How fast is it moving 0.5 s later? In what direction? (b) How fast is it moving 2 s later? In what direction?​

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Kinematic equation

v = u + at

If UP is assumed to be the positive direction and we let gravity be 10 m/s² which will be in the downward direction so will be negative.

a) v = 6  + (-10)(0.5) = 1 m/s    the result is positive, so upward

b) v = 6  + (-10)(2) = -14 m/s    the result is negative, so downward

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico