Consult Interactive Solution 7.10 for a review of problem-solving skills that are involved in this problem. A stream of water strikes a stationary turbine blade horizontally, as the drawing illustrates. The incident water stream has a velocity of 16.0 m/s, while the exiting water stream has a velocity of -16.0 m/s. The mass of water per second that strikes the blade is 36.0 kg/s. Find the magnitude of the average force exerted on the water by the blade.

Respuesta :

Answer:

[tex]F=1152N[/tex]

Explanation:

From the question we are told that:

Mass/one sec [tex]m=36.0kg/s[/tex]

Incident water stream [tex]v=16.0m/s[/tex]

Exiting water stream [tex]v'=-16.0m/s[/tex]

Generally the equation for Force is mathematically given by

[tex]F=\frac{mv-mu}{t}[/tex]

[tex]F=\frac{36(-16-16)}{1}[/tex]

[tex]F=1152N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS