Respuesta :
Answer:
The probability that you will have a white chip is 0.309
Step-by-step explanation:
You on the first try have a 1/7 or 14.285% chance the second one has a 1/6 or a 16.666% you then add them together and you have a 30.9% chance
The Probability of selecting white chips is [tex]0.0286[/tex].
Let,
- Number of blue chips [tex]=3[/tex]
- Number of red chips [tex]=3[/tex]
- Number of white chips [tex]=1[/tex]
- Number of chips drawn [tex]=2[/tex]
- Total chips [tex]=7[/tex]
The probability of the poker chips is,
[tex]\ n(A)=3\\\\n(B)=3\\\\n(C)=1[/tex]
Lets find the the probability of selecting white clip:
"Probability [tex]=[/tex] Number of outcomes/ Total outcomes"
Randomly select two chips from the jar,
- The probability of the first chip taken being white is,
[tex]P(C)=\frac{n(c)}{n(s)} \\\\P(C)=\frac{1}{7}[/tex]
If the first chip is not white then the probability of the second chip being white is,
[tex]P(no\ white)=\frac{1}{6}[/tex]
- Since, (of the 6/7 times that the first was not white) is,
[tex]\frac{1}{6} * \frac{1}{7} = \frac{1}{7}[/tex]
Total probability is the sum of the two probability is,
[tex]P=\frac{1}{7} +\frac{1}{7} \\\\P=\frac{2}{7}=0.286[/tex]
Hence,
The Probability of selecting white chips is [tex]0.0286[/tex].
For more information:
https://brainly.com/question/24164645