Answer:
The velocity is 2661.5 m/s.
Explanation:
Radius, horizontal distance, d = 309 km
height, h = 25 km
acceleration due to gravity on moon, g =3.71 m/s^2
Let the time taken is t and the horizontal velocity is u.
horizontal distance = horizontal velocity x time
309 x 1000 = u t .... (1)
Use second equation of motion in vertical direction.
[tex]h = u_yt +0.5 gt^2\\\\25000 = 0 + 0.5\times 3.71\times t^2\\\\t =116.1 s[/tex]
So, put in (1)
309 x 1000 = u x 116.1
u = 2661.5 m/s