Respuesta :

Answer:

60 ft

Step-by-step explanation:

The answer has to be in feet units

Now that we know the height is 5 cm equivalent to 150 feet, what is the width of the building in feet units

5 cm = 150 ft

Rule: multiply cm by 30 to get the ft

2 cm = ?

2 cm × 30 = 60 ft

2 cm = 60 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS