Answer:
v₀ = 6.64 m / s
Explanation:
This is a projectile throwing exercise
x = v₀ₓ t
y = y₀ + v_{oy} t - ½ g t²
In this case they indicate that y₀ = 1.8 m and the point of the basket is x=4.9m y = 3.0 m
the time to reach the basket is
t = x / v₀ₓ
we substitute
y- y₀ = [tex]\frac{ v_o \ x \ sin \theta }{ v_o \ cos \theta} - \frac{1}{2} g \ \frac{x^2 }{v_o^2 \ cos^2 \theta }[/tex]
y - y₀ = x tan θ - [tex]\frac{ g \ x^2 }{ 2 \ cos^2 \theta } \ \frac{1}{v_o^2 }[/tex]
we substitute the values
3 -1.8 = 3.0 tan 60 - [tex]\frac{ 9.8 \ 3^2 }{2 \ cos^2 60 } \ \frac{1}{v_o^2}[/tex]
1.2 = 5.196 - 176.4 1 / v₀²
176.4 1 / v₀² = 3.996
v₀ = [tex]\sqrt{ \frac{ 176.4}{3.996} }[/tex]
v₀ = 6.64 m / s