Respuesta :

Answer:

13.50%

Explanation:

Please find attached an image showing r and the cash flows

MIRR = (Future value of a firm's cash inflow / present value of the firm's cash outflow)^ (1/n)  - 1

n = number of years

present value of the firm's cash outflow = $800

Future value of a firm's cash inflow

Future value of year 1's cash flow = 350 x (1.11^2) =  $431.24

Future value of year 2's cash flow =  350 x (1.11^1) = $388.50

Future value of year 3's cash flow = $350

Add the future values together = 1169.74

MIRR = [(1169.74 / 800)^(1/3)] - 1 = 0.1350 = 13.50%

Ver imagen ewomazinoade
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico