The period of a simple pendulum is 3.5 s. The length of the pendulum is doubled. What is the period T of the longer pendulum?

Explanation:
The period T of a simple pendulum is given by
[tex]T = 2 \pi \sqrt{\dfrac{l}{g}}[/tex]
Doubling the length of the pendulum gives us a new period T'
[tex]T' = 2 \pi \sqrt{\dfrac{l'}{g}} = 2 \pi \sqrt{\dfrac{2l}{g}}[/tex]
[tex]\:\:\:\:\:\:\:= \sqrt{2} \left(2 \pi \sqrt{\dfrac{l}{g}} \right)[/tex]
[tex]\:\:\:\:\:\:\:= \sqrt{2}\:T = \sqrt{2}(3.5\:\text{s})= 4.95\:\text{s}[/tex]