Answer:
The answer is "151.25 J and -547.64 J".
Explanation:
[tex]u = 0\\\\v = 2.35\ \frac{m}{sec}\\\\d = 5.0 \ m\\\\[/tex]
Using formula:
[tex]v^2 = u^2 + 2 \times a \times d\\\\2.35^2 = 0^2 + 2 \times a \times 5\\\\a = \frac{2.35^2}{10} \\\\[/tex]
[tex]= 0.55 \ \frac{m}{sec^2}\\\\[/tex]
[tex]F_{net} = m \times a\\\\F_{net} = 55 \times 0.55 = 30.25\ N\\\\[/tex]
Calculating the Work by net force
[tex]W = F_{net}\times d\\\\W = 30.25 \times 5 = 151.25 \ J\\\\[/tex]
The above work is converted into thermal energy.
Now,
[tex]F_{net} = F_p - F_f\\\\F_p = 140 \ N\\\\F_f = u_k\times m \times g = u_k \times 55 \times 9.81\\\\F_f = 539.55 \times u_k\\\\30.25 = 140 - u_k \times 55 \times 9.81\\\\u_k = \frac{(140 - 30.25)}{(55\times 9.81)}\\\\uk = 0.203 = \text{Coefficient of friction}\\\\W_f = -F_f \times d\\\\W_f = -0.203 \times 55 \times 9.81 \times 5\\\\Work\ done\ by\ friction = -547.64 \ J[/tex]