A jet plane lands at a speed of 100 m/s and can accelerate at a maximum rate of -5.00 m/s^2 as it comes to a rest.
(a from the instant the plane touches the runaway, what is the minimum time needed before it can come to a rest?
(b Can this plane land on a runaway that is only 0.800 km long?
shown work pls will reward alot of points

Respuesta :

Answer:

a)   t = 20 s,  b)  x = 1000 m, As the runway is only 800 m long, the plane cannot land at this distance

Explanation:

This is a kinematics exercise

a) in minimum time to stop,

           v = vo + at

           v = 0

           t = -v0 / a

we calculate

          t = -100 / (5.00)

          t = 20 s

b) Let's find the length you need to stop

          v² = vo² + 2 a x

          x = -v0 ^ 2 / 2a

          x = - 100² / 2 (-5.00)

          x = 1000 m

As the runway is only 800 m long, the plane cannot land at this distance.

ACCESS MORE
EDU ACCESS