The cost of a week long vacation in a city has a mean of 1000 and a variance of 1200. The city imposes a tax which will raise all tourism related costs by 10%. Find the coefficient of variation for the cost of a week long vacation in this city after the tax is imposed.

Respuesta :

Answer:

The coefficient of variation after the tax is imposed is 0.033

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\mu =1000[/tex] --- mean

[tex]\sigma^2 = 1200[/tex] --- variance

[tex]tax = 10\%[/tex]

Required

The coefficient of variation

The coefficient of variation is calculated using:

[tex]CV = \frac{\sqrt{\sigma^2}}{\mu}[/tex]

After the tax, the new mean is:

[tex]\mu_{new} = \mu * (1 + tax)[/tex]

[tex]\mu_{new} = 1000 * (1 + 10\%)[/tex]

[tex]\mu_{new} = 1100[/tex]

And the new variance is:

[tex]\sigma^2_{new} = \sigma^2 * (1 + tax)[/tex]

[tex]\sigma^2_{new} = 1200 * (1 + 10\%)[/tex]

[tex]\sigma^2_{new} = 1320[/tex]

So, we have:

[tex]CV = \frac{\sqrt{\sigma^2}}{\mu}[/tex]

[tex]CV = \frac{\sqrt{1320}}{1100}[/tex]

[tex]CV = \frac{36.33}{1100}[/tex]

[tex]CV = 0.033[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS