Answer:
The value of the standardized z-test statistic is -6.4.
Step-by-step explanation:
The test statistic is:
[tex]z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
In which X is the sample mean, [tex]\mu[/tex] is the value tested at the null hypothesis, and s is the standard error.
0.28 is tested at the null hypothesis:
This means that [tex]\mu = 0.28[/tex]
p ^ 0.216 with SE 0.01
This means that [tex]X = 0.216, s = 0.01[/tex]
Then
[tex]z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]z = \frac{0.216 - 0.28}{0.01}[/tex]
[tex]z = -6.4[/tex]
The value of the standardized z-test statistic is -6.4.