Laura wants to place one flowerpot every meters along the path from the gate to the main entrance of her home. The path is meters long. How many flowerpots will she need?

Respuesta :

fichoh

Answer:

16 flower pots

Step-by-step explanation:

Length of path = 12 m long

Flower pot is placed every 3/4 m along the path ;

Number of flower pots required = (length of path / length of distance placed)

Number of flower pots required = 12 ÷ 3/4

12 * 4/3 = (12 * 4) / 3 = 48 / 3 = 16 flower pots

Answer:

16 flower pots

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS