A car is traveling at a constant speed of 33 m/s on a highway. At the instant this car passes an entrance ramp, a second car enters the highway from the ramp. The second car starts from rest and has a constant acceleration. What acceleration must it maintain, so that the two cars meet for the first time at the next exit, which is 2.5 km away

Respuesta :

Answer:

0.8712 m/s²

Explanation:

We are given;

Velocity of first car; v1 = 33 m/s

Distance; d = 2.5 km = 2500 m

Acceleration of first car; a1 = 0 m/s² (constant acceleration)

Velocity of second car; v2 = 0 m/s (since the second car starts from rest)

From Newton's equation of motion, we know that;

d = ut + ½at²

Thus,for first car, we have;

d = v1•t + ½(a1)t²

Plugging in the relevant values, we have;

d = 33t + 0

d = 33t

For second car, we have;

d = v2•t + ½(a2)•t²

Plugging in the relevant values, we have;

d = 0 + ½(a2)t²

d = ½(a2)t²

Since they meet at the next exit, then;

33t = ½(a2)t²

simplifying to get;

33 = ½(a2)t

Now, we also know that;

t = distance/speed = d/v1 = 2500/33

Thus;

33 = ½ × (a2) × (2500/33)

Rearranging, we have;

a2 = (33 × 33 × 2)/2500

a2 = 0.8712 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS