Respuesta :

Given :-

  • Diameter of circle = 50 cm .

To Find :-

  • The circumference of the Circle.

Solution :-

We know that the circumference of the Circle with radius r is given by ,

=> C = 2πr .

  • Here r is 50cm .

=> C = 2 × 3.14 × 50 cm

=> C = 314 cm .

Hence the required answer is 314 cm .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico