The question is incomplete, the complete question is:
Standardization of a Borax solution (Na2B4O7). A student titrates a 20.00 mL sample of an aqueous borax solution with 1.044 M H2SO4. It takes 2.63 mL of acid to reach the equivalence point. Knowing it takes 1 H2SO4 to neutralize 2 Na2B4O7, what was the concentration of this Borax solution?
Answer: The concentration of borax solution is 0.069 M.
Explanation:
To calculate the concentration of borax solution, the formula used is:
[tex]n_1C_1V_1=n_2C_2V_2[/tex] ....(1)
where,
[tex]n_1, C_1\text{ and }V_1[/tex] are the n-factor, concentration and volume of sulfuric acid
[tex]n_2,C_2\text{ and }V_2[/tex] are the n-factor, concentration and volume of borax solution.
We are given:
[tex]n_1=1\\C_1=1.044M\\V_1=2.63mL\\n_2=2\\C_2=?M\\V_2=20mL[/tex]
Putting values in equation 1, we get:
[tex]1\times 1.044\times 2.63=2\times C_2\times 20\\\\C_2=\frac{1\times 1.044\times 2.63}{2\times 20}\\\\C_2=0.069M[/tex]
Hence, the concentration of borax solution is 0.069 M.