A solar panel is used to recharge a battery. The solar panel produces 0.80 W of electrical power. The panel is 20% efficient. What is the power input of the sunlight onto the solar panel? * 1 point 0.16 W 4.0 W 8.0 W 16.0 W

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Input power, Ip = 4 Watts

Explanation:

Given the following data;

Power output = 0.8 Watts

Efficiency = 20%

To find the power input of the sunlight onto the solar panel;

Mathematically, the efficiency of a machine is given by the formula;

[tex] Efficiency = \frac {Out-put \; power}{In-put \; power} * 100 [/tex]

Substituting into the formula, we have;

[tex] 20 = \frac {0.8}{Ip} * 100 [/tex]

[tex] 20 = \frac {80}{Ip} [/tex]

Cross-multiplying, we have;

[tex] 20Ip = 80 [/tex]

[tex] Ip = \frac {80}{20} [/tex]

Input power, Ip = 4 Watts

ACCESS MORE
EDU ACCESS