s1565968
contestada

How much heat must be transferred to 1600 g of iron to change the iron's
temperature from 202°C to 214°C? (The specific heat capacity of iron is
0.450 J/g.°c.)

O A. 8600 J
O B. 3.4 J
O C. 300
O D. 60 J

Respuesta :

Space

Answer:

A. 8600 J

General Formulas and Concepts:

Thermochemistry

Specific Heat Formula: q = mcΔT

  • q is heat (in J)
  • m is mass (in g)
  • c is specific heat (in J/g °C)
  • ΔT is change in temperature (in °C)

Explanation:

Step 1: Define

[Given] m = 1600 g

[Given] ΔT = 214 °C - 202 °C = 12 °C

[Given] c = 0.450 J/g °C

[Solve] q

Step 2: Find Heat

  1. Substitute in variables [Specific Heat Formula]:                                           q = (1600 g)(0.450 J/g °C)(12 °C)
  2. Multiply [Cancel out units]:                                                                             q = (720 J/°C)(12 °C)
  3. Multiply [Cancel out units]:                                                                             q = 8640 J

Step 3: Check

Follow sig fig rules and round. We are given 2 sig figs as our lowest.

8640 J ≈ 8600 J

Topic: AP Chemistry

Unit: Thermodynamics

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico