Respuesta :

Answer:

1) V = 336mm

2) V = 64.33ft

Step-by-step explanation:

1) V = lwh + lwh

V = 4(6)(5) + 9(6)(4)

V = 120 + 216

V = 336mm

2) V = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h +  

Cone = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h

Cylinder = [tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h

V = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex](1.5)^{2}[/tex](3) +

V = [tex]\pi[/tex][tex](1.5)^{2}[/tex] +

V = 7.07 + 57.26

V = 64.33ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS