Respuesta :

Answer:

The acceleration (a) is the gravitational constant (g), so 9.81 or 9.8 or 10 (9.81 in this case)

Final velocity:

Vf = vi (0 in this situation ) + gt

Vf = 9.8 * 260 (time in seconds)

Vf = 2548

(I am not sure why here it is 4.6, but since that is the only option after we answer the other two questions, it is.)

Height: Same formula as previous.

h = 1/2gt^2

h = 331240 meter (a lot) (I converted minutes to second by multiplying 4 my 60 + the other 20 sec) (The answer is a bit different because I used 9.8 as gravitational constant and they used 9.81)

ACCESS MORE
EDU ACCESS