A 45 foot ladder is set against the side of a house so that it reaches up 27 feet. If Nicole grabs the ladder at its base and pulls it 4 feet farther from the house, how far up the side of the house will the ladder reach now? (The answer is not 23 ft.) Round to the nearest tenth of a foot.

Respuesta :

Mark Brainliest please.

Answer : The ladder will reach 20.6 feet.

Explanation:

Refer the image attached for explanation
Ver imagen emerald2011

The ladder will reach a height of 20.6 feet

The given parameters are:

  • Length = 45-foot
  • Height = 27 feet

Start by calculating how far (d) the ladder is, from the bottom of the house using the following Pythagoras theorem

[tex]45^2 = 27^2 +d^2[/tex]

Collect like terms

[tex]d^2= 45^2 -27^2[/tex]

[tex]d^2= 1296[/tex]

Take square roots of both sides

[tex]d= 36[/tex]

When the ladder is moved 4 feet farther, the new distance becomes

[tex]d= 36+4[/tex]

[tex]d= 40[/tex]

The new height (h) of the ladder is then calculated using the following Pythagoras theorem

[tex]45^2=40^2 + h^2[/tex]

Collect like terms

[tex]h^2 = 45^2-40^2[/tex]

[tex]h^2 = 425[/tex]

Take the square roots of both sides

[tex]h = 20.6[/tex]

Hence, the ladder will reach a height of 20.6 feet

Read more about Pythagoras theorem at:

https://brainly.com/question/654982

ACCESS MORE
EDU ACCESS