Answer:
€270
Step-by-step explanation:
If a fruit vendor has bought 165kg of apples at € 2 per kilo, the total amount spent is expressed as;
Cost price = 165 * 2 = €330
If 15kg spoilt, the amount of fruit remaining will be 165 - 15 = 150kg
If he rests he sells for € 4 per kilo, then;
Selling price = 150 * 4 = €600
Amount earned = €600 - €330
Amount earned = €270