Respuesta :

Answer:

€270

Step-by-step explanation:

If a fruit vendor has bought 165kg of apples at € 2 per kilo, the total amount spent is expressed as;

Cost price = 165 * 2 = €330

If 15kg spoilt, the amount of fruit remaining will be 165 - 15 = 150kg

If he rests he sells for € 4 per kilo, then;

Selling price = 150 * 4 = €600

Amount earned = €600 - €330

Amount earned = €270

ACCESS MORE