Answer:
76%
Explanation:
Variable cost per unit = Direct material + Direct manufacturing labor + Variable manufacturing overhead + sales commission
Variable cost per unit = $87 + $42 + $26 + $16
Variable cost per unit = $171
Total cost per unit = $225
% variable cost per unit to Total cost per unit = Variable cost per unit / Total cost per unit = $171 / $225 = 0.76 = 76%
So, the percentage of the total variable costs per unit associated with Product ABC with respect to total cost is closest to 76%.