Answer:
m = 2.76 kg
Explanation:
The mass of water evaporated can be found by using the following formula:
[tex]Q = mH\\\\m = \frac{Q}{H}[/tex]
where,
m = mass of water evaporated = ?
Q = Energy used = [tex]\frac{1}{2}(2985\ kcal) = (1492.5\ kcal)(\frac{4.184\ KJ}{1\ kcal})[/tex] = 6244.62 KJ
H = Latent heat of vaporization of water = 2260 KJ/kg
Therefore,
[tex]m = \frac{6244.62\ KJ}{2260\ KJ\kg}[/tex]
m = 2.76 kg