Answer:
[tex]\displaystyle \frac{d\theta}{dt}=-\frac{1}{40}\text{ rad/s}[/tex]
Step-by-step explanation:
We can model the situation with the diagram below.
The relationship between the angle between the string and the horizontal can be modeled by:
[tex]\displaystyle \tan\theta =\frac{100}{x}=100x^{-1}[/tex]
Differentiate the equation with respect to time t:
[tex]\displaystyle \sec^2(\theta)\frac{d\theta}{dt}=-100x^{-2}\frac{dx}{dt}[/tex]
When 200 ft of string have been left out, a = 200.
By the Pythagorean Theorem:
[tex]x=\displaystyle \sqrt{200^2-100^2}=\sqrt{30000}=100\sqrt3[/tex]
Then it follows that:
[tex]\displaystyle \sec^2\theta =\left(\frac{200}{100\sqrt{3}}\right)^2=\frac{4}{3}[/tex]
And since the kite moves horizontally at a speed of 10 ft/s, dx/dt = 10.
Substitute:
[tex]\displaystyle \left(\frac{4}{3}\right)\frac{d\theta}{dt}=-100(100\sqrt{3})^{-2}(10)[/tex]
So:
[tex]\displaystyle \frac{d\theta}{dt}=-\frac{100}{(100^2)(3)}(10)\left(\frac{3}{4}\right)=-\frac{1}{40}\text{ rad/s}[/tex]