Answer:
$5.30
Explanation:
Complete question "If the Marifield Steel Fabrication Company earned $ 482, 000 in net income and paid a cash dividend of $ 289,000 to itsstockholders, what are the firm's earnings per share if the firm has 91,000 shares of stock outstanding? The company's earnings per share are ? (Round to the nearest cent.)"
Cash dividend are not deductible since it was paid out of reserves.
Earnings per share = (Net Income - Interest) / Number of Shares
Earnings per share = ($482,000 - $0) / $91,000
Earnings per share = $482,000 / $91,000
Earnings per share = $5.2967033
Earnings per share = $5.30