arey60
contestada


A circuit has an overall resistance of 40 ohms and a current of 200mA.
What is the potential difference in this circuit? ​

Respuesta :

Answer:

Hey!

_________________

Voltage (V) = 0.8V

Current (I) = 200 mA = 200/10^3 = 2/10

Resistance = ?

Resistance = Voltage / Current

Voltage = Current × Resistance

0.8 = 2/10 × Resistance

0.8×10/2 = Resistance

8/2 = Resistance

Resistance = 4 ohm

_________________

Hope it helps...!!!

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS