Respuesta :
Answer:
Alberton Electronics
a. Alberton Electronics' predetermined VOH rate = $27.50 ($1,375,000/50,000)
b. The predetermined FOH rate using practical capacity = $17.60 ($3,168,000/180,000)
c. The predetermined FOH rate using expected capacity = $26.40 ($3,168,000/120,000)
d. Variable overhead applied = $3,025,000 (110,000 * $27.50)
Fixed overhead applied using $17.60 FOH rate = $1,936,000 (110,000 * $17.60)
Fixed overhead applied using $26.40 FOB rate = $2,904,000 (110,000 * $26.40)
The Total under-or applied overhead for 2013:
a) Overapplied overhead = $2,251,000 ($4,961,000 - $2,710,000)
b) Overapplied overhead = $3,219,000
Explanation:
a) Data and Calculations:
Variable factory overhead at 100,000 machine hours $2,750,000
Variable factory overhead at 150,000 machine hours 4,125,000
Difference = 50,000 machine hours and $1,375,000
Variable overhead rate = $1,375,000/50,000 = $27.50
Fixed factory overhead between 10,000 and 180,000 machine hours = $3,168,000
Practical capacity = 180,000
Expected capacity = 120,000 (180,000 * 2/3)
a. Alberton Electronics' predetermined VOH rate = $27.50 ($1,375,000/50,000)
b. The predetermined FOH rate using practical capacity = $17.60 ($3,168,000/180,000)
c. The predetermined FOH rate using expected capacity = $26.40 ($3,168,000/120,000)
d. Variable overhead applied = $3,025,000 (110,000 * $27.50)
Fixed overhead applied using $17.60 FOH rate = $1,936,000 (110,000 * $17.60)
Fixed overhead applied using $26.40 FOB rate = $2,904,000 (110,000 * $26.40)
The Total under-or applied overhead for 2013:
a) Total overhead applied = $4,961,000 ($3,025,000 + $1,936,000)
Overapplied overhead = $2,251,000 ($4,961,000 - $2,710,000)
b) Total overhead applied = $5,929,000 ($3,025,000 + $2,904,000)
Overapplied overhead = $3,219,000 ($5,929,000 - $2,710,000)