Respuesta :
Answer:
a) z-distribution is used, as we have the standard deviation for the population.
b) Between [tex]\overline{x} - 1.86[/tex] and [tex]\overline{x} + 1.86[/tex], in which [tex]\overline{x}[/tex] is the sample mean of tics per hour.
Step-by-step explanation:
a. To compute the confidence interval use a, z or t distribution?
We have the standard deviation for the population, and thus, the z-distribution is used.
b. With 90% confidence the population mean number of tics per hour that children with Tourette syndrome exhibit is between ______ and _______ .
We have that to find our [tex]\alpha[/tex] level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:
[tex]\alpha = \frac{1 - 0.9}{2} = 0.05[/tex]
Now, we have to find z in the Z-table as such z has a p-value of [tex]1 - \alpha[/tex].
That is z with a pvalue of [tex]1 - 0.05 = 0.95[/tex], so Z = 1.645.
Now, find the margin of error M as such
[tex]M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]
In which [tex]\sigma[/tex] is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
[tex]M = 1.645\frac{4.08}{\sqrt{13}} = 1.86[/tex]
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is [tex]\overline{x} - 1.86[/tex]
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is [tex]\overline{x} + 1.86[/tex]
Between [tex]\overline{x} - 1.86[/tex] and [tex]\overline{x} + 1.86[/tex], in which [tex]\overline{x}[/tex] is the sample mean of tics per hour.