Answer: we need to survey 2285 Americans.
Step-by-step explanation:
When population proportion (p) is known, then the formula to evaluate the sample size( minimum) is given by :-
[tex]n=p(1-p)(\frac{z^*}{E})^2[/tex], where E = margin of error , z* = critical z-value.
Given: p= 0.61, E=0.02, Critical z value for 95% = 1.96
Required sample size: [tex]n=(\frac{1.96}{0.02})^2(0.61)(1-0.61)[/tex]
[tex]=(98)^2(0.61)(0.39)\\\\=9604(0.61)(0.39)\\\\\approx$2285[/tex]
Hence, we need to survey 2285 Americans.