Respuesta :

Answer:

1586.91 m³

Step-by-step explanation:

From the diagram attached,

Applying,

A = πrl.................. Equation 1

Where A = surface area of the cone, l = slight heigth of the cone, π = pie.

make l the subject of the equation,

l = A/πr.............. Equation 2

From the question,

Given: A = 628.32 m², π = 3.14, r = 8 m

Substitite these values into equation 2

l = 628.32/(3.14×8)

l = 25 m

But,

l² = h²+r².................... Equation 3

Where h = height of the cone.

h = √(l²-r²)

h = √(25²-8²)

h = √(625-64)

h = √(561)

h = 23.69 m

Also Applying,

V = 1/3πr²h

Where V = volume of the cone.

Therefore,

V = (3.14×8²×23.69)/3

V = 1586.91 m³

Ver imagen asuwafohjames
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico