Respuesta :

Answer:

0.163 s

Explanation:

Appying,

P = mgh/t................ Equation 1

Where P = power of the motor, m = mass of the suitcase, h = vertical distance, t = time, g = acceleration due to gravity.

make t the subject of the equation,

t = mgh/P................ Equation 2

Given: m = 20 kg, h = 50 cm = 0.5 m, P = 0.6 kW = 600 W

Constant: g = 9.8 m/s²

Substitute these values into equation 2

t = (20×0.5×9.8)/600

t = 0.163 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS