Answer:
The car has an energy of 1.017 × 10⁵ J when it moves at 97 miles per hour
Explanation:
Given the data in the question;
Initial velocity v₁ = 68 miles per hour = 30.398 meter per seconds
let mass of the car be m
kinetic energy of that car is 5 × 10⁵ J
so
E₁ = [tex]\frac{1}{2}[/tex]mv²
we substitute
5 × 10⁵ = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × m × ( 30.398 )²
5 × 10⁵ = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × m × ( 30.398 )²
5 × 10⁵ = m × 462.019
m = 5 × 10⁵ / 462.019
m = 1082.2065 kg
Now, Also given that; v₂ = 97 miles per hour = 43.362 meter per seconds
E₂ = [tex]\frac{1}{2}[/tex]mv₂²
we substitute
E₂ = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 1082.2065 × ( 43.362 )²
E₂ = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 1082.2065 × 1880.263
E₂ = 1.017 × 10⁵ J
Therefore, The car has an energy of 1.017 × 10⁵ J when it moves at 97 miles per hour